Mažo šarmingumo išlyginamųjų mišinių naudojimas siekiant išvengti patalpų oro kokybės problemų

Kova su patalpų oro kokybės problemomis gali būti sudėtinga ir brangi, nes problemos šaltinį dažnai sunku nustatyti. Žinomos problemos turi būti nustatytos, tačiau dar svarbiau yra sutelkti dėmesį į prevenciją. Patalpų oro kokybės problemos gali būti sumažintos naudojant mažo šarmingumo išlyginamuosius mišinius.

Pelėsis nėra vienintelė priežastis, dėl kurios patalpų oro kokybė yra menka, nes problemų taip pat gali kilti dėl kenksmingo lakiųjų organinių junginių (LOJ) susidarymo. Yra dvi lakiųjų organinių junginių susidarymo priežastys, kurios įprastai aptariamos viešose diskusijose: plastikinės grindys, dažniausiai naudojamos viešose vietose ir montavimas ant pagrindo, kurio drėgmės kiekis yra per didelis. Tikrovėje šis klausimas yra žymiai sudėtingesnis, bet vis dėlto esama būtų, kaip užkirsti kelią šioms problemoms.

Grindų išlyginamieji mišiniai suteikia efektyvią apsaugą

Betonui būdingas aukštas pH (>12,5), dar žinomas kaip šarminis drėgnis, kuris, kaip įrodyta, sukelia skilimą klijuose ir grindų dangų paviršiuje. Dėl šio skaidymosi proceso į orą patenka 2-etilheksanolis ir butanolis, taip pat kiti junginiai. Savybės, kurios prisideda prie išmetamųjų teršalų lygio, yra naudojamų produktų sudėtis ir pagrindo agresyvumas, kitaip tariant, bendras šarmingumo ir drėgmės poveikis.

„Kiilto Oy“ atliekami ilgalaikiai tęstiniai tyrimai ir kiti tyrimai, atlikti Suomijoje ir Švedijoje, parodė, kad mažo šarmingumo (pH <11) išlyginamasis mišinys tarp grindų ir betono veikia kaip buferis nuo šarminio streso, kurį sukelia betonas žemiau lyginimo sluoksnio. Net 2 mm apsauginis sluoksnis buvo pripažintas naudingu, tačiau rekomenduojama naudoti ne mažesni kaip 5 mm storio sluoksnį. Tai suteikia geresnę apsaugą nuo šarminio drėgnio.

Tvarūs sprendimai prisideda prie gerovės

Kad apsauginis išlyginamasis sluoksnis būtų veiksmingas, manoma, kad betono kritinė drėgmės riba turėtų būti maždaug 90 % RH. Žemiau šios ribos, drėgmė pereina į garų pavidalą, o paviršius gali būti toliau apdorojamas. Be išlyginamojo sluoksnio apsaugos, taip pat reikia atsižvelgti į konstrukcijos funkcionalumą ir sukibimą. Pavyzdžiui, kuo daugiau drėgmės paviršiuje, tuo ilgiau reikia, kad vandeniui atsparūs klijai sukietėtų. Montuojant klijuojamas plastikines grindis, paviršiaus drėgnumas jokiomis aplinkybėmis neturėtų viršyti 85 % RH.

Gaminio saugos duomenų lape nurodyta, ar gaminys yra žemo šarmingumo. Pavyzdžiui, žemo šarmingumo grindų išlyginamieji mišiniai ir užpildai (pH <11) iš „Kiilto Oy“ yra savaime kietėjantys gaminiai. Jų greito sukietėjimo savybės yra paremtos rišiklių sistema, kurioje yra aliuminato cemento. Kai laikomasi instrukcijų, sistema leidžia beveik visam pridėto vandens kiekiui sudaryti chemines jungtis.

Tačiau svarbiausias klausimas, susijęs su patalpų oro kokybe, nėra susijęs su konstrukcijomis, produktais ar cheminėmis reakcijomis, bet kaip jie veikia mūsų gerovę. Šiais laikais patalpų viduje praleidžiame itin daug laiko, ir tai yra priežastis, kodėl spręsti patalpų oro kokybės problemas ir užkirsti jiems kelią yra svarbiausia gerovės kūrimo dalis. Siekiant užtikrinti, kad erdvės, kuriomis naudojamės, yra sveikos ir tvarios visą savo gyvavimo laikotarpį, turime mąstyti apie tai, būti nuoseklūs ir naudoti kokybiškus sprendimus. Ilgainiui tvarumas taip pat yra ekonomiškai efektyviausias tikslas tiek pastatų, tiek mūsų sveikatos požiūriu.

Pertti Lindberg
Gaminių vystymo vadovas
„Kiilto Oy“

Share This Page